Yeni İş Fikirleri

Gelecek Vadeden 17 Şahane İş Fikri

Spread the love

Gelecek Vadeden Şahane İş Fikirleri

Dünyada klasikleşen mesleklerin eskisi kadar kazandırmaması sebebiyle insanlar daha farklı alanlara yönelmeye başladı. Bu yeni meslekler ortaya çıkarken de insanlar hem kazancı hem sürdürülebilirliği hem de kârlı yatırımlar olmasını göz önünde bulunduruyor. Peki önümüzdeki 100 yıl içerisinde hangi iş fikirleri daha çok kazandıracak ve sürdürülebilir olacak? İşte detaylar…

İşte Önümüzdeki 100 Yıl İçerisinde Kazanç Sağlayacak Şahane İş Fikirleri

Gelecek vadeden iş fikirleri birçok açıdan birbiri ile farklılık gösteriyor. Bu nedenle kategorilere ayırmadan bütün iş fikirlerini teker teker işlemek istedik. Gelin birlikte gelecek vadeden şahane iş fikirleri nelermiş birlikte göz atalım.

Elektrikli şarj istasyonu

Çağımız teknoloji çağı olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Kömürlü, benzinli, dizel ve en son LPG ile çalışan araçlar derken şimdi de elektrik enerjisi ile çalışan araçlar yollardaki yerini almaya başladı.

Hem araç sahibinin cebini koruyan hem de daha konforlu bir sürüş deneyimi sağlayan elektrikli araçlar aynı zamanda doğaya zarar vermemesi yönüyle de önümüzdeki yıllarda geliştirilmeye devam edecek. Zaten Tesla başta olmak üzere elektrikli araç üretimi yapan firmaların değerlerinin artışından bu belli oluyor. Buna ek olarak fosil yakıtların elbet bir gün tamamen bitecek olması gerçeği de girişimcileri elektrikli araç üretimine teşvik ediyor.

Her geçen gün elektrikli araçların yollardaki sayısı artmaya başlaması önümüzdeki süreçte bu araçlar için tıpkı benzin istasyonlarındaki gibi istasyonların gerekliliğini ortaya çıkaracak. Bunu fırsat bilen girişimciler de şimdiden projelerini başlatarak şehir merkezlerinde şarj istasyonuna uygun yerleri satın alıyor ve bu teknolojiye uygun eğitimler alıyor. Uzmanlara göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde özellikle şehirler arası yolculuklarda elektrikli araç şarj istasyonlarına olan ihtiyaçta önemli bir artış olacak.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Sanalika Para Kazanma 2020

Yeşil enerji santralleri

Yeşil enerji kısaca yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen ve fosil kaynaklara bağlı olmayan enerji türüdür. Yani kısaca hem insan sağlığına hem de doğaya karşı zararı olmayan enerji kaynaklarıdır.

Şu an için enerji daha çok kömür, akaryakıt, doğalgaz ve nükleer enerji gibi yenilenemez fosil kaynaklardan üretiliyor. Ancak özellikle son 10 yıldır rüzgar, güneş, hidroelektrik ve termal enerji üretimi konusunda büyük adımlar atıldı. Özellikle güneş ve rüzgar santralleri büyük bir gelişme gösterdi.

Hem kaynağının sonsuz enerjiye sahip olması (en azından dünya var oldukça) hem de doğaya karşı saygılı olması girişimcileri yeşil enerji sistemlerine itiyor. Bu da zaman içerisinde yeni bir iş kolunun ortaya çıkacağının bir işaretçisi durumunda…

Uzaktan sağlık hizmetleri

Sağlık sektörünün her zaman için revaçta olduğunu biliyoruz. Hemşiresinden doktoruna, paramediğinden eczacısına bütün sağlık sektörü meslekleri hem geçmişte hem de günümüzde kolayca iş bulabiliyor. Aslında bu durum önümüzdeki yıllarda da aynı oranda devam edecek gibi. Ama öyle bir teknoloji geliyor ki özellikler doktorların büyük bir kısmını işsiz bırakabilir!

Uzaktan sağlık hizmetleri özellikle ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde test edilmeye başlandı bile. Bu hizmette hem tanı hem de tedavi konusunda doktorlar ve hastaneler daha verimli bir şekilde çalışabiliyor.

Hastalanan bir hasta tedavi almak için direkt olarak hastaneye gitmek yerine bir iletişim aracı kullanarak görevli doktor ile iletişime geçebiliyor ve şikayetlerini aktarabiliyor. Tabii bu şu an için bütün hastalıklar için tercih edilebilecek bir yöntem değil. Ancak boğaz ağrısı, gribal enfeksiyon, ishal vb. birçok sağlık sorununda doğrudan doktor ile temasa geçmeden tedavi sürecinin başlatılabileceği düşünülüyor.

Freelancer çalışmalar

Freelancer çalışmalar internet sektöründeki ihtiyaçların artmasıyla birlikte önemini arttırmaya başladı. Uzmanlara göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde çalışanların %30’undan fazlası evden çalışacak. Peki bu kapsamda neler yapılabilir?

İşte freelancer çalışmalara örnekler;

  • Grafik tasarım
  • Web tasarım
  • SEO danışmanlığı
  • Makale yazarlığı
  • Veri uzmanlığı
  • Sosyal medya danışmanlığı

E-ticaret

Global çapta Amazon ve Aliexpress gibi projeler ve ülkemizde de Trendyol ile Hepsiburada gibi e ticaret girişimleri ile bu sektörün gelişime ne kadar açık olduğunu görebiliyoruz. Öyle ki artık bütün ürünleri e ticaret sitelerinde bulabildiğimiz gibi araba gibi ütopik alışverişleri de yapabiliyoruz.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Elbette bütün projeler bahsettiğimiz projeler kadar etkili olmayacaktır ancak kendi altyapınızı kurarak ya da Trendyol, Hepsiburada, N11 vb. sitelerde mağaza açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Online diyetisyenlik

Eskiden küçük ilçelerde dahi en az 2 – 3 tane diyetisyen ofisi bulunuyordu. Ancak diyetisyenler hem daha kolay olması hem de giderlerinin daha az olması sebebiyle online danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Hem zamandan hem de ofis giderlerinden tasarruf edilmesini sağlayan bu hizmetler aynı zamanda danışanlar için de daha samimi ve etkili bir ortam oluşturuyor.

Diyetisyenlik gibi bir fikriniz varsa ofis açmak yerine iyi planlanmış bir PR çalışması yaparak kendinize hem internetteki forumlar üzerinden hem de sosyal medyadan danışan bulabilirsiniz. Bu altyapıyı üniversitenin ilk yıllarından itibaren kurduğunuz taktirde mezuniyet sonrası işiniz hazır olacaktır.

Online spor koçluğu

Tıpkı diyetisyenlik gibi ancak mezuniyet gerektirmiyor. Vücut geliştirme konusunda uzman olduğunu düşünüyorsanız kısa süreli bir PR çalışması sonrasında kendinize müşteri toplamaya başlayabilirsiniz. Spor programları yazarak ve koçluk yaptığınız kişilerin kişisel gelişimlerini takip ederek oldukça güzel rakamlar kazanabilirsiniz.

Profesyonel tarım ve hayvancılık

Tarım ve hayvancılığın ülkemizde kazandırmadığı düşünülüyor olsa da aslında bu doğru bir yargı değil. Çünkü profesyonel ve teknolojiye uygun bir şekilde yapıldığında bu sistemler eski tarım yöntemlerinden 2 ila 3 kat daha fazla kazandırabiliyor. İster bir tavuk çiftliği ister susuz tarım sistemi olsun. Teknolojik gelişmeleri çiftliğinize entegre ettiğiniz taktirde giderlerinizi azaltarak kâr oranınızı arttırabilirsiniz.

Uzaktan eğitim sistemleri

TYT, AYT, LGS ve KPSS sınavlarına çalışan öğrenciler için bir eğitimci kadrosu oluşturarak uzaktan eğitim verebilirsiniz. Uzaktan eğitim sisteminde hem canlı dersler vererek dershanecilik hizmeti oluşturabilir hem de hazır ders kayıtlarını satışa sunabilirsiniz. Bu sistemlerde yenilikçi düşünceler kullanarak çok iyi miktarlar kazanılabilir.

Yazılım ve bilgisayar mühendisliği

Günümüz artık teknoloji dünyası. Teknolojik gelişmeler artık yaşamımızın her alanında kendisini gösteriyor. Bu nedenle de teknolojiyi geliştirecek uzmanlara olan ihtiyaç önümüzdeki 30 yıl içerisinde en yüksek seviyede olacak. Hal böyle olunca yazılım ve bilgisayar mühendislerine olan ihtiyacımız bir hayli artacak.

Aslında teknolojik geliştirmeler için illa yazılım mühendisi ya da bilgisayar mühendisi olun demek doğru olmaz. Bir doktor olsanız dahi 3 -5 yıl boyunca proje geliştirerek kendinizde bu sektörde çok güzel iş fırsatları yaratabilirsiniz.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Yeni Girişimciler için İş Fikirleri

Yapay zeka çalışmaları

Yapay zeka projeleri son hızla gelişmeye devam ediyor. Metin yazarlığından tutun da hijyen testlerine kadar hemen her alanda yapay zekanın esintilerini görmekteyiz.

Her ne kadar insanlara olan ihtiyacı azaltacağı düşünülüyor olsa da yapay zekanın önümüzdeki yüzyılda etkili olacağı aşikar. Sizler de bu alanda projeler üreterek çok güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Bireysel finans danışmanlığı hizmetleri

Kazanç miktarı arttıkça insanların paralarını değerlendirebileceği alanlar da artıyor. Eğer siz de finans sektöründe kendinizi geliştirebilirsiniz parasını yönetmek isteyen insanlara hizmet verebilirsiniz. Bu çalışmalarda hem kâr üzerinden gelir elde edebilir hem de aylık sabit ücret alabilirsiniz.

Finans danışmanlığı konusunda borsada, mevduatlarda, konut ve taşıt yatırımlarında hizmet verebilirsiniz.

Sağlık turizmi

Sağlık turizminde özellikle yurtdışındaki hastaları ülkemizdeki sağlık kuruluşlarına yönlendirerek veya birebir hizmet vererek gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle saç ekimi, güzellik sektörü ve benzer sektörlerde çok güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Uzaktan psikoloji danışmanlığı

Diyetisyenlik ve spor koçluğunda da anlattığımız gibi uzaktan hizmet alanında psikolojik danışmanlık da verebilirsiniz. 4 yıllık psikoloji lisans eğitimi aldıktan sonra kendinize sosyal medya vb. platformlardan müşteri bulabilirsiniz.

Evlilik danışmanlığı

Artan nüfus evlilik sayısını ve dolaylı olarak boşanma sayılarını da arttırıyor. Bozulan aile ilişkilerini düzenlemek için profesyonel evlilik danışmanlığı hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Özellikle boşanma oranlarının yüksek olduğu bölgeleri tercih ederek gelir elde edebilirsiniz.

Yapay et teknolojisi

Artan et tüketim ihtiyacı nedeniyle önümüzdeki yıllarda hayvansal üretimin azalması bekleniyor. Bu nedenle son zamanlarda yapay et üretimine yönelik çalışmalar da hızlanmaya başladı. Şu an bir taslak olarak görülse de 30 – 40 yıl sonra yapay etlerin sofralarımıza gireceği aşikar. Siz de bu alanda kendinizi geliştirerek yapay et tüketimi ile gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı

Sizlerin de yakından tanıdığı onlarca sosyal medya fenomeni var değil mi? Bütün bu fenomenlerin sizlerden hizmet alabileceğini biliyor muydunuz?

Sosyal medya alanında kendinizi geliştirerek fenomenlere hesaplarını büyütme konusunda profesyonel destek olabilirsiniz. Ayrıca fenomenlik yolunda ilk adımı atacak kişilere de destek verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı