Para Kazanma

Youtube Para Kazanma

Spread the love

Youtube Para Kazanma

2005 yılında kurulan Youtube, kurulduğu ilk andan itibaren hayatımızda yer almaya başlarken; video üreticilerine de Youtube para kazanma fırsatı sunmaktadır. Üstelik Youtube üzerinden para kazanmak için bir sermayeye de ihtiyacınız bulunmamaktadır. Telefonunuzdan bile eğlenceli ve ilgi çekici videolar çekmeniz için yeterli olmaktadır ve Youtube’dan kanal açarak para kazanmaya başlamanızda zor bir süreç olmamakla birlikte, ciddi kazançlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Youtube Para Kazanma Nedir?

Youtube sayesinde siz de düzenli bir gelir elde edebilirsiniz, bunun için çektiğiniz videoları açacağınız kanalınızda yayınlamanız gerekmektedir. Ama düzenli bir gelir akışı elde etmek istiyorsanız, kanalınızı geliştirmek adına ne kadar çaba harcadığınız ile ayırdığınız zaman süreçte etkili olacaktır.

Youtube Para Kazanma Nasıl Oluyor?

Youtube’a kayıt olmak adına öncelikle bir mail adresiniz ile birlikte https://accounts.google.com bağlantısı üzerinden bir hesap açmanız Youtube para kazanma için gerekli ilk adımdır ve Youtube.com adresine giriş yapılarak ‘’Kanal Oluştur’’ bağlantısı tıklandıktan sonra kanalınız açılmış olur. Tabi ki kanalınıza bir profil resmi oluşturmanız gerekmektedir. Ondan sonra kanalınıza videolar yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Videonuzu yüklemeden önce telif haklarını ihlal etmemek ve doğru videolar çekmek için rehberi okumayı unutmamalısınız. Bu rehbere dikkat ederek oluşturduğunuz bir videoyu Youtube’a yükledikten sonra bu adımı istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Videolar 1 yılda toplam 4.000 saat izlenmeye ulaşırsa ve kanalınız 1.000 aboneyi aşarsa Youtube para kazanma işlemi başlamaktadır. Bunun için videoların ilgi çekici olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca videolarınızın çok izlenmesi için,

 • İlgi çekici video resimleri kullanınız.
 • Videolarınız için dikkat çekici başlıklar kullanmaya özen gösteriniz.
 • Gündemi takip edeniz ve nelerin çok izlendiğini bulunuz, bu konulardan esinlenerek video çekiniz.
 • Düzenli video yükleyerek, sürdürülebilir olunuz.
 • Çok izlenen video kanallarını izleyerek, neden çok izlendiğini bulmaya çalışınız.
 • Videoya uygun müzikler ve çarpıcı görseller kullanma konusunda gerekli özeni gösteriniz.
 • Arkadaşlarınızı ve ailenizi kanalınıza abone yaparak, abone sayısını artırmaya başlayınız.
Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Şirket İsmi ve Slogan Bularak Para Kazanma

Youtube Para Kazanma

Youtube Para Kazanma Yolları 2019

Youtube’dan para kazanmak için aşağıdaki özellikleri kullanmanız gerekmektedir.

 • Reklam gelirleri: Görüntülü, yer mekan paylaşımlı ve video reklamlardan reklam gelirleri elde edersiniz.
 • Kanal üyelikleri: Üyeleriniz, sunduğunuz özel ayrıcalıklar sayesinde düzenli olarak her ay ödeme yapar.
 • Ürün rafı: Hayranlarınız tarafından izleme sayfalarınızda gösterilen resmi markalı ürünlere göz atılarak, bu ürünlerden satın alabilir.
 • Super Chat: Hayranlarınız gönderdikleri mesajlarının sohbet akışları sırasında vurgulanması adına ödeme yapar.
 • YouTube Premium Geliri: YouTube Premium abonelerinin içeriğinizi izlemesi durumunda, abonelerin ödedikleri abonelik ücretinden pay alırsınız.

Youtube İzlenme Ücreti 2019

Youtube izlenme ücreti 2019 yılı için net bir cevap vermek mümkün olmamakla birlikte bazı kavramların iyi bilinmesi gerekmektedir.

TBM (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?

Tıklama başına maliyet (TBM), videolarınız sırasında gösterilen reklamınızın her tıklanmasında kazanacağınız tutardır. TBM, reklam veren firma tarafından belirlenirken, bu her reklam için ayrı ayrı belirlenir. Bunun için bazı firmalar, reklamını yaptıkları ürün ya da hizmetin kazancına dikkate alarak, reklamlarının öncelikli gösterilmesi adına tıklama başına fazla ödeme yaparak, rakiplerini geride bırakmak isteyebilir. Bu nedenle Youtube para kazanma limitini arttırmak için TBM oranları yüksek anahtar kelimelerin geçeceği videolar çekmek gerekmektedir.

TO (Tıklanma Oranı) Nedir?

Tıklanma oranı, Youtube videolarında gösterilen reklamlara ait gösterim sayısı ile tıklanma sayısı arasındaki orandır. Örnekle açıklamak gerekirse, videolarınızın günlük 1.000 kez izlendiğini varsayalım ve 500 tanesinde reklam gösterilmiş olsun ve reklamları da 50 kişi tıklamış olsun TO değeri %10 olacaktır.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Telegram Para Kazanma 2020

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?

Kısaca BGBM olarak kullanılan bin gösterim başına geçerli maliyet, her bin reklam gösterimi için ortalama bir brüt gelir anlamına gelir. Yani bu da demek oluyor ki, videolarınızı izleyen ziyaretçileriniz videoda çıkan reklamları tıklamasa dahi reklam gösterimlerin gelir elde edebilirsiniz.

Tüm bunlara bağlı olarak bir hesaplama yapmamız gerekirse; Türkiye’den bir firma tarafından 0,5 TL TBM ile Youtube’a reklam vermiş olsun. Videolarınızda bu reklamın gösterilmesi sonucunda tıklamasında 0,5 TL kazancınız olacaktır. Aynı şekilde ABD’den firma 0,2 Dolar TBM ile reklam vermiş olsun ve reklama Amerika’da yaşayan bir Türk izleyiciniz tıkladı bu sefer gelirinizde 0,2 Dolar yaklaşık 1,15 TL geliriniz olacaktır.

Youtube videonuzun uzunluğu da kazancı etkileyen bir faktör olmakla birlikte en az 6 dakika en fazla 12 dakika olan videolar daha değerlidir. 10 dakika üzerindeki videolarda videonun istenilen dakikasına ekstra reklam ekleme şansınız bulunmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse, biri 6 dakikalık diğeri ise 12 dakikalık iki video olsun ve her iki videoda 1000 kez izlenmiş olsun ama 12 dakikalık videoya 4 reklam daha ekleyebildiğimiz için toplam 5 reklam 5000 izlemeye dank gelecektir ki bu da 5 kat fazla reklam kazancı anlamına gelmektedir.

Youtube Para Kazanma Oranları

Youtube para kazanma oranları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, net bir bilgi bulmanız çok zordur. Her 1.000 görüntüleme için 1 dolar kazanabileceğiniz gibi 4 dolarda kazanabilirsiniz. Görüntülenme sayısı, sabit bir gelir anlamına gelmemektedir ki bunun nedenlerini yukarıda açıkladık.

Youtube Para Kazanma

Youtube Para Kazanma Etkinleştirme

Para kazanma özelliklerini etkinleştirebilmek adına belli uygunluk koşulları bulunmaktadır. Her özelliğinde kendi içerisinde ayrıca koşulları bulunmaktadır. YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edildikten sonra para kazanma özelliklerine erişebilirsiniz:

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Fikir Pazarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam Geliri için Para Kazanma Koşulları

 • En az 18 yaşında olmak ve ödemelerinizi AdSense ile yönetebilecek bir yasal vasinizin olması gerekmektedir.
 • Reklam verenlere uygun içerik kuralları doğrultusunda içerik oluşturmalısınız

Kanal Üyelikleri için Para Kazanma Koşulları

 • En az 18 yaş ve üzerinde olmak
 • 000’den fazla aboneniz olması gerekmektedir.

Ürün Rafı için Para Kazanma Koşulları

 • En az 18 yaş ve üzerinde olmak
 • 000’den fazla aboneniz olması gerekmektedir.

Super Chat için Para Kazanma Koşulları

 • En az 18 yaş ve üzerinde olmak
 • Super Chat’in kullanılabildiği bir ülkede yaşıyor olmanız gerekmektedir.

Youtube Para Hesaplama 2019

Ortalama Youtube para hesaplama geliri için 1.000 Youtube görüntülemesi; konuma ve hedef kitleye göre 0,5-2 Dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Ama çoğu kanal her 1.000 görüntüleme için 0,5 Dolar kazanmaktadır.

Youtube Kanal Açma 2019

Youtube’da video paylaşabilmek adına önce kendi adınıza bir kanal açmanız gerekmektedir. Hatta kanalınız üzerinden canlı yayında yapabilirsiniz. Youtube kanalınızı kendi adınıza açtığınız gibi bir marka ya da şirket adına açabilir hatta birden fazla kanala sahip olabilirsiniz. Bunun için gerekli olan birden fazla Google hesabıdır. Böylelikle Youtube kanalınızın izlenme oranlarını da rapor halinde görebilme şansını elde edebilirsiniz.

Youtube Kanalı Açma Rehberi

Youtube kanalı açarken kişisel hesabınıza ait bir ad kullanabileceğiniz gibi firma adı da kullanabilirsiniz. Kanal açmak için Google’ın Gmail hesapları kullanılarak Youtube’da oturum açabilirsiniz. Eğer Google hesabınız mevcut değilse, önce Youtube’ a üye olmanız gerekir. Youtube’da oturum açtıktan sonra sol üst köşede bulunan ‘’Kanal Oluştur’’ bölümüne gidin ve ‘’Hesap adı’’ giriniz. Böylelikle kanalınızı oluşturmuş olursunuz.

Youtube Kanalı Açma Paralı mı?

Youtube üzerinden kanal açmak anlatıldığı gibi basit bir işlemdir ve herhangi bir ücrete tabi değildir. Ama para kazanmak süreç istemektedir. Hemen bir video yükleyerek para kazanamazsınız. Bunun için sabırlı olmanız gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı