Yeni İş Fikirleri

Tütüncü Dükkanı Açmak

Spread the love

Tütüncü Dükkanı Açmak

Tütün ürünleri sağlık için tehlikeli olsa bile para kazanmak adına yasalar açısından her hangi bir kısıtlaması olmadığı için tercih edilen sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle sigaraya yapılan son zamlar sonrasında tütüne olan ilgi artarken, insanların tütün ihtiyaçlarını karşılamak adına tütüncü dükkanı açmak iyi bir iş fikri olarak sunulabilmektedir.

Evde çizim yaparak para kazanmak isitiyorsanız tıklayın.

Tütüncü Dükkanı Nedir?

Kaçak tütün olarak tabir edilen açık tütünlerin satışını yapmak herhangi bir vergiye tabii olmadığı için yasaktır. Bu nedenle bandrollü olarak tabir edilen ve satışında herhangi bir yasak olmayan ambalajlı tütün ve ürünlerinin satıldığı dükkanlara tütüncü dükkanı denmektedir. Tabi ki tütüncü dükkanının açılması için gerekli izinlerin alınarak belgelerin hazır olması da yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Sanalika Para Kazanma 2020

Tütüncü Dükkanı Açmak Yasal mı?

Tütün eskiden çok rağbet görmediği için pazar yerlerine yakın yerlerde seyyar satıcılar tarafından satılır ve müşterileri tarafından alınırdı. Fakat son dönemlerde sigaranın çok pahalanması üzerine ilgi gören tütün ve ürünleri için yeni bir sektör oluşturarak tütüncü dükkanlarına olan ilgiyi artırdı. Oluşan sektör sonucunda en fazla sorulan soru ‘’Tütüncü dükkanı açmak yasal mı?’’ sorusu olmakla birlikte verilebilecek en doğru cevap; açık tütün satılmadığı sürece tütüncü dükkanı açmak yasaldır. Ancak bandrollü paketli ürünler ile birlikte makaron filtre satışına izin verilmektedir.

Tütüncü Dükkanı Açmak

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti Nedir?

Tütüncü dükkanı açma maliyeti hakkında net bir rakam vermek mümkün olmamakla birlikte, dükkanı kiraladığınızı var sayarsak dükkan işlek bir yerde ise, hava parası ödenmektedir. Hava parasından kurtulmak adına dükkanı devren tutmanız daha mantıklı olacaktır. Bunun dışında dükkan için mobilyalar, tütünler ve satacağınız diğer ürünleri de maliyete eklersek, 30 bin TL civarında bir paraya ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki bu masrafı düşürmek tümüyle sizin elinizdedir ve ayrıca ruhsat ve gerekli belgelerin alınması sırasında 1.000 ile 2.000 TL arasında bir masrafınız daha olacaktır.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  50 Bin TL Sermayeli İle Yapabileceğiniz İş Fikirleri

Tütüncü Dükkanı İle Ne Kadar Para Kazanılır?

Tütüncü dükkanı açarak para kazanmak için ürünler dahil olmak üzere tüm detaylar hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir. Satış yaparken giderlerin kontrol edilmesi de kazanç sağlanması açısından önemli bir detaydır. Tütün satışı yapmak her zaman size bir kazanç sağlayacaktır ama dediğimiz gibi gelir gider dengesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Geliriniz daima giderlerinizden fazla olmak zorundadır çünkü kira ve vergi gibi giderler dışında tütün ürünleri de almak zorundasınız ve bunun için popülerliğinizi artırmanız gerekmektedir.

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tütüncü dükkanı açmak istiyorsanız aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

  • Esnaf odasına kayıt yaptırmak,
  • Vergi dairesine kayıt yaptırmak,
  • Dükkanın açılacağı yerin bağlı olduğu emniyet müdürlüğüne ya da jandarmaya başvuruda bulunarak, gerekli izinleri almak,
  • Bağkur’a kayıt yaptırmak,
  • İtfaiye teşkilatına başvuruda bulunmak,
  • İş yeri şayet kiralık ise kira kontratı, mülk ise tapu fotokopisi hazırlamak gerekmektedir.

Tüm başvurular yapılıp evraklar hazırlandıktan sonra belediye tarafından iş yeri ruhsatı verilmektedir. Bu ruhsat alındıktan sonra tütüncü dükkanı resmi olarak açılabilmektedir. Yalnız unutmamanız gereken açık tütün satışı yapmak yasak olup, il ve ilçe sağlık memurları ya da zabıtalar denetim yapmaktadır ve açık tütün satışı yapıldığı zaman gramajı dikkate alınarak ceza kesilmektedir.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  100 Bin Liraya Kadar Sermayesi Olanlar için İş Fikirleri

Tütüncü Dükkanı Açmak

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Ne Yapmam Lazım?

Tütüncü dükkanı açmak için yukarıda belirttiğimiz belgeleri ve başvuruları öncelikle yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda dükkanınızın işlek bir yerde olması müşteri açısından potansiyelinizin artmasına neden olacaktır. Yani tütüncü dükkanı açmak için neredeyse ilk şart işlek bir yerde dükkan bulunmasıdır. Daha sonra toptan tütün almak için tütün toptancısı bulmanız gerekmektedir. Kendiniz direk getirmek istiyorsanız da maliyetine dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra tütüncü dükkanınızı açabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Tütüncü Dükkanları Kapanacak mı?

Tütüncü dükkanı açmak istiyorsanız, sonrasında ceza almamak ya da dükkanınızın kapanmaması adına açık tütün ürünleri satmamanız gerekmektedir. Bunun yerine tekel bandrolü olan tütün ürünleri ile birlikte tütün sarma makinesi, makaron, tabaka ya da nargile gibi ürünlerde satabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı