Ülke Ülke Asgari Ücret Ne Kadar

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Spread the love

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Dünya ekonomisi ile karşılaştırıldığında ekonomik açıdan ortalamanın üzerinde yer alan Norveç, kişi başına düşen gelir açısından bakıldığında ise Avrupa’da 2. Sırada yer almaktadır. Norveç’te asgari ücret tutarı halkın refah seviyesini yükseltebilmek açısından diğer ülkelere oranla yüksek olmakla birlikte karma bir ekonomiye de sahip olduğu görülmektedir.

Norveç’te bazı sektörler devletin müdahaleleri ile faaliyetlerine devam ederken, haberleşme, balıkçılık, hidroelektrik enerji ve alüminyum üretimi bu sistem içerisinde yer almaktadır.

2021 asgari ücret tutarı dahil Norveç’te verilen maaşlara bakıldığında oldukça yüksek olması dışında çalışma koşullarının da oldukça iyi olduğu görülmektedir. Meslekler maaş açısından kıyaslandığında restoran çalışanları, temizlik işçileri ve el işçileri alt limitte yer alırken, doktorluk, mühendislik ve avukatlık gibi mesleklerle maaş açısından alt limitte yer alan meslekler kıyaslandığında arada çok ciddi bir uçurum bulunmamaktadır. Bu da ülkede refah seviyesinin ne kadar yüksek olduğunun kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Norveç’te Yaşam Nasıldır?

Norveç’te yaşam sunulan koşullar nedeniyle oldukça kalitelidir. Hatta dünyada refah seviyesi en yüksek olan ülkeler arasında Norveç yerini almaktadır. En düşük maaşla çalışmakta olan kesim bile insanca yaşayabilmekte ve üzerine de eşi benzeri az rastlanan manzaraları eklenince Norveç’te yaşam koşulları insanları mutlu etmektedir.

Kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan Norveç’te herkes İngilizce konuşabilmektedir. İklim açısından bakıldığında ise, özellikle fiyortları ile bilinen Norveç’te yaşam kuzeyde bulunan şehirlerde kışlar çok soğuk geçmekle birlikte yoğun kar yaşı görülmektedir. Tromso ve Bodo gibi ülkede bulunan büyük şehirlerde yazın bile sıcaklık 20 C’yi geçmemektedir. Norveç’te yaşam batıda bulunan şehirler ise sonbahar ve kış aylarında aşırı yağmurlu geçmekte ve hatta yağmur bazen günlerce kesilmeden yağabilmektedir.

Norveç’e yeni gelen kişiler için yaşam masraflarının yüksek olması dezavantaj oluştururken, yeterli birikimle ülkeye gitmek Norveç’te yaşam koşullarına uyum sağlamak açısından kolaylık sağlayacaktır. Öyle dışarıda yemek yemek haftada bir yapılabilecek bir aktivitedir. Ama Norveç’te iş bularak çalışmaya başlanıldıktan sonra alınan maaşlar standartlara uygun olacağı için Norveç’te yaşam maliyeti gelecek günler için yüksek gelmeyecektir.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç’te Çalışma Şartları

Norveç’te çalışma şartları iş hayatı ile aile hayatının dengesini sağlayacak şekilde kurulmuştur. Çalışma saatleri esnek olmakla birlikte haftada 37,5 saat çalışılmaktadır ve çalışma saatleri sabah 08.00 akşam 16.00 olacak şekilde belirlenmiştir. Öğle saatlerinde yarım saat mola verilmektedir. Ayrıca çalışanların yıllık minimum 41 gün izin kullanma hakkı da bulunmaktadır.  Üstelik işverenden onay alınması durumunda evden çalışmak da mümkün olmaktadır. Çünkü işveren için önemli olan verilen işi zamanında ve olması gereken biçimde yapılmasıdır. Zaten Norveç’te çalışma şartları arasında yer alan iş hiyerarşisi de ülkemizden çok farklıdır.

İşverene ismiyle hitap edilebildiği gibi senli benli şekilde konuşulabilmektedir. Özellikle kadın çalışanlara çok önem verilmekte ve her iş yerinde belli bir kotada kadın çalışan bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Çocukların sağlıklı gelişebilmesi için doğum izni konusunda da çalışanına geniş haklar tanınırken, anne ve baba ikisi de çalışıyorsa ücretli doğum izni kullanma hakkı tanınmaktadır.

Norveç’te çalışma şartları çalışandan yana birçok hak tanırken, çalışana iş garantisi sunmaktadır. Çalışan yüz karartıcı ya da ağır bir suç işlenmediyse, düşük performans gibi nedenlerden dolayı işten çıkarmak mümkün değildir. Bunda sendikalaşmış olmanın etkisi de büyüktür ve iş takip sistemlerinin kullanılmasının etkisi büyüktür. İş takip sistemleri sayesinde çalışan çalıştığı konuyu ve yaptığı çalışmaları girerek bilgilendirme yapmakta ve işverende bu şekilde performans takibini yapabilmektedir.

Facebook canlı yayın para kazanma için BURAYA TIKLAYIN!

Bigo Live para kazanma için BURAYA TIKLAYIN! 

Tiktok’tan para kazanma nasıl yapılır? Detaylar için BURAYA TIKLAYIN!

Sanalika para kazanma 2020 yolları için BURAYA TIKLAYIN! 

Yazımızın Sonunda Sürpriz Sizleri Bekliyor

Norveç’te Asgari Ücret Neye Göre Belirleniyor?

Norveç’te asgari ücret sistemi toplu sözleşme şeklinde olup, 18 yaş üstündeki herkese ücret saatlik olarak belirlenmektedir. Yani asgari ücret hesaplaması saatlik ücret dikkate alınır ve çalışanın hizmet sunduğu sektörde ücretin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Devlet tarafından belirlenmiş bir asgari ücret söz konusu olmamakla birlikte adil ücret ile çalışma koşullarının sağlanması açısından sendikalarla toplu pazarlık önem arz etmektedir. Bu nedenle Norveç’te asgari ücret mesleklere göre değişkenlik göstermektedir.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Örneğin elektrik sektöründe faaliyet gösterecek olan kişiler daha çok kendi işlerini kurarak kendi çalışmayı tercih ederken, işletmenin büyümesi durumunda işçi alımı gerçekleştirmektedir. Bu durumda elektrik sistemleri için montaj ve bakım işlerini yapacak olan kalifiye işçiye Norveç’te asgari ücret saati 212 Kron olacak şekilde ödeme yapılırken, diğer işçiler için 185 Kron ödenmektedir.

Norveç’de Yıllara Göre Asgari Ücret Rakamları

Norveç’te yıllara göre asgari ücret rakamları incelendiğinde her yıl yaklaşık olarak %2,5 oranında zam yapıldığı görülmektedir. Sabit bir asgari ücret uygulaması olmayan Norveç’te sektörlere göre asgari ücret belirlenirken, asgari ücrete yapılacak olan zamda çalışanın performansı da dikkate alınarak genel artışa performans artışı da eklenebilmektedir.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç’de Saatlik Asgari Ücret Rakamları

Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları Avrupa standartlarına göre yüksek olmakla birlikte ülkemizdeki asgari ücretin yaklaşık 4 katı kadardır.  Sektöre göre saatlik asgari ücret tutarı değişirken ortalama bir ücret belirtmek gerekirse, 100 TL ile 150 TL arasında değiştiği görülmektedir.

 • Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları tarım sektörü için,

Tarım sektöründe mevsimlik çalışan işlere ilk 12 hafta 119 Kron ödenirken, daha sonra bu ücret 124 Kron’a yükseltilmektedir. İstihdamın 6 aydan fazla süreceği durumlarda ise işçiye daimi işçiler için ödenen asgari ücret tutarı ödenmektedir. Tarımda kalıcı istihdam edilecek olan vasıfsız işçilere 139 Kron ödenirken, kalifiye işçilere 151 Kron ödenmektedir. Hafta sonu çalışılması durumunda ayrıca mesai ücreti ödenmektedir.

 • Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları inşaat sektörü için,

Ülke inşaat sektörüne ciddi bir yatırım yaparken, inşaat sektöründeki işgücü için yurt dışından çok fazla işçi alınmaktadır. Vasıflı işçiye saatlik 198 Kron ödeme yapılırken, vasıfsız işçilere 178 Kron ödeme yapılmaktadır ve vasıfsız işçinin 1 yıl sonunda deneyiminin artması nedeniyle maaşı 186 Kron’a yükseltilmektedir.

 • Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları temizlik sektörü için,

Temizlik personeline 182 Kron ödeme yaparken, temizlik işlerinin mesai saatleri dışında yapılıyor olması nedeniyle fazla mesai için saat başına 26 Kron ekstra ödeme yapılmaktadır.

 • Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları deniz ürünleri sektörü için,

Deniz ürünleri çalışanlarına vasıfsız olmaları durumunda 174 Kron ödeme yapılırken, kalifiye işçiler için 185 Kron ödeme yapılmaktadır.

 • Norveç’te saatlik asgari ücret rakamları otelcilik sektörü için,

Otel, restoran ya da yiyecek sektöründe çalışan ve deneyimi olan işçilere 168 Kron ödeme yapılmaktadır. Şayet işveren tarafından kalmak için işçiye lojman sağlanırsa, brüt maaşı üzerinden kesinti yapılmaktadır.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç’de Asgari Ücret ile Geçinmek

Norveç’de asgari ücret ile geçinmek asgari ücretin diğer ülkelere nazaran yüksek olması nedeniyle çok zor değildir. Her ne kadar Norveç pahalı bir ülke olmakla birlikte kazanılan maaşın yüksek olması nedeniyle yaşam maliyeti ile gelir birbirini dengeleyebilmektedir.

Norveç’te ülkemizdeki uygulanan KDV gibi MVA adı verilen bir vergi sistemi bulunmakta olup, satın alınabilen ürünler ve hizmetlere uygulanan bir vergidir. İşletmeler arası gerçekleştirilen alışverişlerde vergi uygulanmazken, sağlık ve eğitim hizmetleri de MVA adı verilen vergiden muaf tutulmaktadır. Ayrıca toplu taşıma, yemek, sinema biletleri ve konaklama hizmetlerinden de diğer hizmetlere nazaran % 12 oranında daha az vergi alınmaktadır.

Norveç’de asgari ücret ile geçinmek özellikle farklı ülkelerden çalışmak için gelenler için başlangıç için zor olmaktadır. Çünkü konaklama için sadece oda bile kiralanmış olsa depozito istenmektedir ki depozito bedeli de üç aylık kira bedeli kadardır. Onun dışında dışarıda çok fazla yemek yememek ve evde kendi yemeğini yapmak gibi detaylara dikkat etmek, gereksiz masraflardan kaçınmak düzene alışmak açısından kolaylık sağlayacaktır.

Norveç’te Asgari Ücret Her Sene Artıyor mu?

Norveç’te asgari ücret her yıl artırılmakta olup, genel olarak bakıldığında % 2,5 civarında bir artış yapıldığı görülmektedir. Ülkede resmi bir asgari ücret uygulaması söz konusu olmamakta ve sendikalaşmanın yaygın olmasından dolayı toplu sözleşmeyle asgari ücret belirlenmektedir.

Norveç’te Ev Fiyatları Ne Kadar?

Norveç’te ev fiyatları son yıllarda ciddi bir artış gösterirken, özellikle Oslo’da daire fiyatlarının çok yüksek olduğu görülmektedir. Oslo’da merkezde bulunan banyosu ve mutfağı olan 79 m2’lik bir dairenin fiyatı 2.175 milyon Kron’dan başlarken, Oslo’nun en pahalı semti olarak bilinen Frogner’de ortalama bir daire için metrekare fiyatı 87.000 Kron’dan başlamakta ve 114.000 Kron’a kadar yükselmektedir.

Norveç’te ev fiyatları için söz konusu olan artışın sebebi, petrol endüstrisinde çalışmak için çok fazla göç yaşanması ve artan konut ihtiyacına cevap verecek sayıda konutun inşa edilememesi olarak görülmektedir.

Norveç’te ev fiyatları yüksek olduğu için kiralık ev tercih eden sayısı oldukça fazladır, ev kiraları da evin bulunduğu şehre ve semte göre ülkemiz para biriminde 1.500 TL’den başlamaktadır ve 9.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Norveç’te 2021 Asgari Ücret Ne Kadar?

Norveç’te 2021 asgari ücret diğer yıllarda olduğu gibi çalışma koşullarının ve ücretlerin adil olması toplu sözleşme uygulamasına göre belirlenmektedir. Bu nedenle sektör, çalışma koşulları, iş becerisi, deneyim, iş yoğunluğu hatta konaklama imkanları gibi kriterler dikkate alınarak asgari ücret belirlenmektedir. Her sektörde farklı olan asgari ücret uygulamasına sahip olan Norveç’te alınan asgari ücret tutarı ülkemizde uygulanan asgari ücret tutarına göre 6 kat daha fazladır.

Norveç’de Çalışma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Norveç’te çalışma izni almak için öncelikle oturma izninin onaylanması ve oturum kartı alınması gerekmektedir. Oturum kartı polis tarafından verilmekte olup, çalışma izni alacak kişinin kalifiye işçi olması durumunda çalışma iznini beklemeden polisten oturum kartı alması sonucunda çalışma hayatı başlamaktadır.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Ukrayna’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Oturum kartının alınması ve çalışanın erken işe başlayabilmesi için işveren tarafından Norveç polisine başvuru yapılması gerekmektedir. Böylelikle polis tarafından ön onay verilerek çalışanın erken işe başlaması sağlanmaktadır.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç’te çalışma izni almak için çalışan olacak kişiye polis tarafından verilmiş olan ön onay çalışacak kişi tarafından Norveç Büyükelçiliği’ne sunulmalıdır ve bu sayede elçilik tarafından giriş vizesi verilecektir. Bu süreç için elçilikten randevu alınmasına gerek yoktur ama pasaport ve fotoğraf mutlaka bulunması gereken evraklardır. Ayrıca Norveç’e çalışmak için gelmiş olan kişi ülkeye giriş yaptıktan sonra 7 gün içerisinde pasaportunu polise sunarak daimi oturma izni onaylanana kadar çalışma için iznini almak zorundadır.

Norveç’te çalışma izni vizesi almak için gerekli evraklar,

 • 2 adet boş sayfası olan ve başvuru tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olacak pasaport (
 • Eksiksiz doldurularak imzalanmış Schengen başvuru formu
 • 35×45 ebatlarında beyaz fonda çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Uçak bileti rezervasyonları
 • İş akdinin orijinali ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • İngilizce noterden onaylı adli sicil belgesi ve fotokopisi
 • İngilizce noterden onaylı doğum belgesi
 • 000 Euro teminatlı sağlık sigortası poliçesi olacak şeklinde eksiksiz hazırlanmalıdır.

Norveç’te Oturma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Norveç’te oturum izni alabilmek için en önemli şart, çalışılacak bir iş bulunmasıdır. Yani önce iş bulup, sonra oturum izni başvurusu yapılması gerekmektedir. Sadece Norveç’te bir okuldan mezun olan kişiler iş aradığına dair kayıt oluşturarak oturum izni alabilmektedir. Ayrıca daha önceden oturum izni almak olan kişinin de oturum izin süresi dolmadan iş arayan kişi olarak başvuru yaparak oturum izni için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Norveç’te oturum izni almak için bulunan işin tam zamanlı olması gerekmektedir ki öyle günlük 3-4 saatlik çalışılacak olan part-time işler başvuru için kabul edilmemektedir. Haftada 32 saat ile 40 saat çalışılabilecek tam zamanlı işler için oturum izni verilmektedir. Ayrıca iş başvurusu yapılan sektöre göre lisans alınması gerekmektedir. Örneğin hemşire olarak çalışmak isteyen kişinin Norveç Sağlık Bakanlığı tarafından verilen lisansı alması gerekmektedir.

Aşçı olarak başvuruda bulunacak kişinin tek bir ülkeye ait yemekler yapıyor olması ve 10 yıllık iş tecrübesinin bulunması gerekmektedir. Özellikle iyi otel ve restoranlarda çalışmış olmak Norveç’te oturum izni almak için kolaylık sağlamaktadır.

İlk başvuruda oturum izni 1 yıl ile 3 yıllığına verilirken, 3 yıl boyunca Norveç’te ikamet eden kişi süresiz oturma izni için başvuruda bulunabilmektedir. Süresiz oturma izni alan kişide istediği kadar Norveç’te yaşayabilmektedir.

Facebook canlı yayın para kazanma için BURAYA TIKLAYIN!

Bigo Live para kazanma için BURAYA TIKLAYIN! 

Tiktok’tan para kazanma nasıl yapılır? Detaylar için BURAYA TIKLAYIN!

Sanalika para kazanma 2020 yolları için BURAYA TIKLAYIN! 

Yazımızın Sonunda Sürpriz Sizleri Bekliyor

Norveç Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Norveç vizesi için başvuru en geç seyahat tarihine 15 gün kala ya da seyahat tarihinden 90 gün önce yapılmalıdır. Ayrıca başvuru öncesinde daha önceden alınmış vizeler ya da eski pasaport varsa kopyaları seyahat tarihine en az 3 ay kala hazırlanmış olmalıdır. Tabii ki kullanılacak olan pasaportta en az 2 sayfanın boş olması da süreç için önemli bir detaydır. Başvuruların reddedilmemesi adına pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir.

Norveç vizesi için başvuru esnasında parmak izi vermek 12 yaş ve üzeri tüm bireyler için zorunludur ve parmak izi veremeyecek durumda olan kişilerde muaf tutulmaktadır. Norveç vize başvurusunda gerekli olan belgeler,

 • Pasaport,
 • Vize başvuru formu,
 • Başvuru formu için hazırlanacak olan kapak mektubu,
 • Kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 35×45 mm ebatlarında beyaz fonda son 1 ay içerisinde çekilmiş olan 2 tane biyometrik fotoğraf,
 • Vize başvurusundan 1 hafta önce alınmış banka hesap dökümü ( Son 6 aylık hareketleri içeren banka görevlisi tarafından imzalanmış seyahat için yeterli para olduğunu gösteren belge)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi,
 • Seyahat edecek kişinin telefon ve adres gibi detaylarında yer aldığı otel rezervasyon bilgileri
 • Seyahat sırasında kullanılacak taşıta ait bilgiler (Uçak bileti vb…)
 • Davetiye mektubu,
 • Çiftçi olarak ülkesinde faaliyet gösteren kişilerinden çiftçilik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Seyahat için yeterli geliri olmayanlar için vize sponsor dilekçesi,
 • Öğrenci olanlardan İngilizce olarak öğrenci belgesi ve fotokopisi, reşit olmayan öğrencilere İngilizce çevirisi yapılmış olan noter onaylı muvafakatnamedir.

Çalışan kişiler Norveç vizesi için başvuru yapmak ayrıca aşağıdaki belgeleri hazırlamak zorundadır.

 • Islak imzalı ve kaşeli son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Şirket hesabına ait banka hesap cüzdanı ve fotokopisi
 • SGK hizmet döküm belgesi aslı ile fotokopisi
 • Barkodlu SGK işe giriş belgesi
 • Son 3 aya ait olan şirket faaliyet belgesi ve ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İngilizce ve antetli kağıda yazılmış ve ıslak imzalı vize talep dilekçesi
 • Varsa kredi kartı, tapu ya da araç ruhsatı fotokopileri

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Norveç vatandaşlığı almak için kişinin durumu çok önemlidir ve kişiye göre vatandaşlık şartları değişkenlik göstermektedir. 18 yaş ve üstü olan en az 7 yıl boyunca oturma izni ile Norveç’te ikamet edenler, Norveçce dilini yeterli seviyede biliyorsa (Sami dili bilmek de yeterli olmaktadır.) ve gelir düzeyi de geçimini rahatlıkla sağlıyorsa adli sicilin temiz olması halinde Norveç vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmektedir.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Ukrayna’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Yalnız Türkiye vatandaşları Norveç vatandaşlığı için başvuruda bulunacaksa, Türkiye vatandaşlığından çıkması gerektiğini unutmamalıdır. Norveç’te çifte vatandaşlık söz konusu değildir. Son olarak Norveç vatandaşı ile evli olan kişilerin gelir durumuna vatandaşlığa geçilirken bakılmazken, Norveç’te ikamet süresinin 7 yıl kadar uzun olmaması gerekmektedir.

Norveç İşçi Alımı Yapıyor mu?

‘’Norveç işçi alıyor mu?’’ diye sorulursa Norveç’te diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi genç nüfusa ihtiyaç duyduğu için sık sık iş alımı ilanları vermektedir. Özellikle nitelikli ve kalifeye işçi alımı yapan Norveç, hem işçileri çalıştırırken hem de çalışanlardan vergi alarak ülke ekonomisine artı gelir sağlamaktadır.

Ülkemizden çok sık işçi alımı yapan Norveç, işçi alımı sırasında çok ciddi bir araştırma yaparken; özellikle üniversite mezunu olan kişilere öncelik verilmektedir. Yani iş başvurusunda bulunan kişinin özellikleri ve tecrübesi ne kadar çoksa işe alınma ihtimali o kadar artmaktadır.

Word and Travel Öğrencileri için Asgari Ücret Ne Kadar?

Norveç’te Word and Travel öğrencileri için asgari ücret tutarı çalıştığı sektöre göre değişkenlik gösterirken, Norveç’te 3 aydan daha fazla eğitim alacak bir öğrencinin eğitim izn, başvurusunda bulunması gerekmektedir. Eğitim iznini alan öğrenci geçimini sağlamak için haftada 20 saate kadar çalışabilmektedir. Öğrenci tatil olduğu sürelerde tam zamanlı olarak çalışma hakkına da sahiptir.

Norveç Pahalı Bir Ülke mi?

‘’Norveç pahalı bir ülke mi?’’ çok merak edilen bir soru olmakla birlikte verilebilecek en doğru cevap, dünyada en pahalı ülkeler arasında olduğudur. Ülkemizle fiyatlar kıyaslama yapıldığında fiyatların 2,83 kat daha fazla olduğu görülürken; kiralar %223 oranında daha yüksektir. Fiyatlara yönelik örnek vermek gerekirse, 1 litre su 8 -9 TL’den satılmaktadır. Ayrıca Norveç petrol ülkesi olduğu için ülkemize göre benzin fiyatları uzun olmakla birlikte yine de litresi 5,5 TL civarındadır.

Norveç’de Eğitim Ücretleri 2021

Norveç’te eğitim ücretleri 2021 yılı için devlet üniversitelerinde ücretsiz olmakla birlikte eğitim güz dönemi başlamakta ve eğitim için yabancı öğrencilerin başvuru tarihleri 1 Aralık ile 15 Mart tarihleri arasında değişmektedir. Tabii ki üniversitelere göre ön seçimler daha erken bir tarihte yapılabileceği için başvuru tarihlerin yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizden lisans programlarına başvuru şartları;

 • İngilizce dil yeterliliği,
 • Ortaöğretim diploma notunun yüksek olması,
 • Üniversitede en az 1 yıl okunması ve başarılı olunması gerekmektedir.

Ayrıca master programları öğrenci kabul etmekte ve başvuruda bulunan kişilerin lisans diploma notu ve dil yeterliliği kabul görülmesinde önem arz etmektedir. Üniversitelerde eğitim dili Norveçce ve İngilizce’dir. İngilizce eğitim almak isteyenlerin lelts skorunun an az 6.5 olması gerekmektedir.

Norveç’te eğitim ücretleri 2021 yılı devlet üniversitelerinde her sömestr 60 Euro olmakla birlikte özel üniversiteler için ücretler değişiklik göstermektedir. Lisans programları 3 yıllık eğitim verirken, yüksek lisans programları 2 yıllık ve doktora programları 3 yıllık eğitim vermektedir.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Norveç’te Sağlık Ücretleri 2021

Norveç’te sağlık ücretleri 2021 yılı için devlet hastanelerinde yapılan muayeneler için 250 Kron’dan başlarken, Özel hastanelerde bu ücret 800-900 Kron’a yükselmektedir. Genel olarak hastaneler devlete ait olmakla küçük müdahalalerin yapılabildiği özel klinik ve polinikler bulunmaktadır. Her ne kadar Norveç’teki sağlık sisteminin etkin olduğu düşünülse de, sağlık hizmetlerinin pahalı olması ve yanlış konulan teşhisler; sağlık alanında yetersiz kaldığını göstermektedir. Ama tüm bunlara rağmen de bazı kanser tedavilerinde Norveç çok iyi başarı göstermektedir.

Norveç’te sağlık ücretleri 2021 yılında hastane yatarak tedavi için 2.000 Kron ile 4.500 Kron arasında değişirken, yasal olarak Norveç’te yaşayan ve vergi ödeyen yabancılar da dahil olmak üzere herkes resmi sağlık sigorta kapsamındadır. ‘’Person Number’’ adı verilen ve sağlık alanı dahil olmak üzere birçok alanda kullanılabilen kimlik numarası verilmektedir. Bu kimlik numarası kullanılarak sağlık alanında devlet hastanelerinden hizmet alınabilmektedir. Norveç’te sağlık ücretleri için özel sağlık sigortası yaptırmak mümkün olup, sigorta primlerinin yüksek olması ve kapsamlarının kısıtlı olması rağbet görmelerini engellemektedir.

Norveç Nüfusu Ne Kadar?

Norveç nüfusu 5.421.241 olarak açıklanmış olup, nüfus dağılımı etnik nüfus açısından incelendiğinde ilk sırayı Polonyalılar alırken, Somali, İsveç ve Danimarka vatandaşlarının da Norveç’te yaşamı tercih ettikleri görülmektedir. Ayrıca Norveç’te yaşamakta olan Türkiye vatandaşı sayısı da 20 bin civarında olup, çok da azınsanamayacak sayıdadır. Refah düzeyi açısından bakıldığında oldukça üst sıralarda yer alan Norveç’te kadınların ortalama yaşam süresi 84 iken, erkeklerin ortalama yaşam süresi 80 senedir.

Norveç Para Birimi Nedir?

Norveç para birimi Norveç Kronu olarak isimlendirilmekte, kısaca Kr olarak gösterilmekte ve uluslararası kodu NOK olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca iç piyasasında Kr1, Kr5, Kr10 ve Kr20 olmak üzere 4 farklı madeni para kullanılmaktadır. Banknotlara bakıldığında ise; 50, 100, 500 ve 1000 Kron şeklindedir.

1 Norveç Kronu Kaç TL?

1 Norveç Kronu, güncel kur itibarıyla 0,86 TL değerindedir.

Kaynak: https://www.google.com/finance

 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı