Ülke Ülke Asgari Ücret Ne Kadar

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Spread the love

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

En çok göç alan ülkeler arasında yer alan Kanada, eyalet sistemi ile yönetildiği için Kanada’da asgari ücret tutarı değişiklik göstermektedir. Türkiye’ye çok farklı çalışma sistemine sahip olan ülkede asgari ücret tutarı, haftalık ya da aylık olarak belirlenmek yerine saatlik olarak belirlenmektedir.

Amerika ve Çin gibi ülkelerde olduğu gibi eyalet sistemiyle yönetilen Kanada’da asgari ücret tutarı eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre en yüksek asgari ücret ödemesi yapılan eyalet ise Ontario eyaleti olurken, en düşük asgari ücret ödemesi yapılan eyalette Saskatchewan eyaletidir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Yaşam Nasıldır?

Kanada’da yaşam eyaletlere göre farklılık göstermektedir ama ekonomik anlamda genel bir değerlendirme yapıldığında ülkenin pahalı olmayan eyaletlere sahip olduğu görülmektedir. Çok büyük alışveriş merkezlerine sahip olan Kanada’da dünya mutfaklarını içeren çok fazla restoran bulunurken, özellikle ‘’Uzak Doğu’’ mutfağına olan ilgi fazladır.

Genel olarak yaşamın eyaletlere göre farklılık gösterdiği Kanada’da ev kiraları da eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir evin kirası 650 $’dan başlarken; su, elektrik, doğalgaz, internet gibi faturalara yaklaşık 300 $ ödeme yapılmaktadır.

Ulaşım ağı çok gelişmiş olan Kanada’da yaşam içinde toplu taşıma araçları çok fazla kullanılmakta olup, otobüs ve metro en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarıdır ve aynı zamanda taksi kullanımı da fiyatların uygun olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.

Kanada sosyal hayat açısından büyük ve bakımlı parkları, gece kulüpleri ve salaş pubları ile dünyaca ün yaparken; sanat, festival ve spor faaliyetleri açısından da çok farklı seçenekler sunmaktadır. Olağan üstü doğal güzelliklere sahip olan Kanada hiking, trekking, bisiklet, kampçılık ve kayak faaliyetlerini yapabilmek için doğal ortamlara sahiptir.

Kanada’da yaşam içerisinde insanlar birbirlerine karşı sıcakkanlı davranırken, ırkçılık kesinlikle hoş karşılanmaz ve hatta ırkçılığın cezai yaptırımları bulunmaktadır. Yaşam içerisinde kimse kimseye müdahale etmediği için özgür hayat sürmek mümkündür. İnsanların birbirine karşı saygılı ve gelir düzeyinin iyi olmasından dolayı suç oranı da düşüktür.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Çalışma Şartları

Kanada’da çalışma şartları diğer ülkelere göre farklılık göstermekte olup, eyaletlere göre çalışma saatleri incelendiğinde genel olarak dünya çalışma saati ortalaması üzerinde olduğu görülmektedir. Dört eyalette (BC, MB, SK ve YK eyaletleri) haftalık çalışma saati 40 saat iken ki bu da günlük saat 8 saat çalışmak anlamına gelmektedir;  iki eyalette (NS ve PE eyaletleri) 44 saat ve geri kalan eyaletlerde (AB, NF, NB, ON ve PQ eyaletleri) ise 48 saat olacak şekilde belirlenmiştir. Doğal olarak Kanada’da asgari ücret saatlik olarak belirlendiği içinde 48 saat çalışılan eyaletlerde alınan ücrette diğer eyaletlere göre daha yüksektir.

Kanada’da çalışma saatleri eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı eyaletlerde mesai sabah saat 07.00’de başlarken, bazı eyaletlerde sabah saat 09.00’da başlamaktadır. Kanada’da çalışma şartları kapsamında kanunlara göre resmi tatillerde kişi çalışmaya zorlanamamaktadır ki çalışanın resmi tatilde çalışması durumunda iki buçuk kat ödeme yapıldığı için çalışan duruma itiraz etmemektedir. Ayrıca yoğun olarak çalışan iş günleri sonrasında dinlenme izni de verilmektedir.

Kanada’ya çalışmak isteyen bir yabancı işçinin en zorlanacağı konu tatillerdir. Çünkü Kanada’da yıllık 2 haftadır ve 8 günlük de resmi tatil bulunmaktadır. Yıllık izin çalışma süresine göre artmakta olup, çalışma hayatı boyunca bir aya ulaşılması mümkün olmamaktadır. Yıllık izinde normal maaş ödemesine devam edildiği gibi yıllık kazancın %4‘ü oranında tatil ödeneği verilmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Asgari Ücret Neye Göre Belirleniyor?

Kanada’da asgari ücret saatlik olarak belirlenmektedir ve eyaletler sistemiyle yönetildiği için asgari ücret eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Hatta eyaletlere göre çalışma saatleri de farklılık göstermekte bazı eyaletlerde haftalık 40 saat çalışılırken, bazıların da haftalık 48 saat çalışılmaktadır. Bu farklılık da doğal olarak Kanada’da asgari ücret tutarında farklılıklara neden olmaktadır.

Kanada’da resmi çalışma süresi ortalama 8 saate denk gelirken, 8 saatlik çalışma süresi dikkate alınarak eyaletlere göre ortalama saatlik asgari ücret hesaplaması yapılırsa 11,69 $’a denk geldiği görülmektedir. Buna göre Kanada’da asgari ücret günlük en düşük 93,52 $’a, aylık 2.806 $’a karşılık gelmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Yıllara Göre Asgari Ücret Rakamları

Suudi Arabistan ve Venezuela ülkelerinden sonra yüksek petrol rezervlerine sahip olan Kanada’da yıllara göre asgari ücret rakamları değişiklik gösterirken; ülke uranyum, nikel ve alüminyum gibi madenler açısından da oldukça zengindir. Bu da ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlarken, Kanada’da asgari ücret yıllık olarak 33.672 $’dır ve işveren ile çalışanlar yüksek oranda vergi alınmaktadır.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Saatlik Asgari Ücret Rakamları

Eyalet sistemi ile yönetilen Kanada’da saatlik asgari ücret rakamları eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca eyaletlere göre haftalık çalışma saatleri de değişkenlik gösterdiği için haftalık çalışma saati 48 saate ulaşan eyaletlerde alınan asgari ücrette yüksek olmaktadır.

 • Yukon saatlik asgari ücret 11.23 $
 • Prnce Edward İsland saatlik asgari ücret 11.25 $
 • Quebec saatlik asgari ücret 11.25 $
 • New Brunswck saatlik asgari ücret 11$
 • Alberta saatlik asgari ücret 60 $
 • Saskatchewan saatlik asgari ücret 10.69 $
 • Brtsh Columba saatlik asgari ücret 11.35 $
 • Mantoba saatlik asgari ücret 11.15 $
 • Ontaro saatlik asgari ücret 14 $
 • Northwest Terrtores saatlik asgari ücret 11$
 • Nunavut saatlik asgari ücret 13 $,
 • Nova Scota saatlik asgari ücret 10.85 $

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Asgari Ücret ile Geçinmek

Kanada’da asgari ücret ile geçinmek zor olmamakla birlikte alınan ücretle birikim dahi yapılabilmektedir. Genel olarak harcamalara bakıldığında en önemli ihtiyaç olan barınma ihtiyacını karşılamak için ödenen ev kirası ortalama alındığında 650 $ ile 950 $ arasında değişmektedir. Tabii ki ev kirası dışında faturalar ve market alışverişi gibi zorunlu giderlerde bulunmaktadır.

Elektrik, su, doğalgaz ve internet gibi faturalara 300 $ ödeme yapılırken, bir çocuğun bulunduğu 3 kişilik bir ailenin market alışverişi 400 $ ile 500 $ arasında tutmaktadır. Ulaşım için toplu taşıma araçları kullanılırsa 100 $-150 $ civarında harcama söz konusu olacaktır. Kanada’da asgari ücret tutarından giderleri çıkardıktan sonra kalan parayla sosyal aktivitelere katılmak mümkün olabileceği gibi isteyen kişiler birikimde yapabilmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Asgari Ücret Her Sene Artıyor mu?

Kanada’da asgari ücret ülkemizde olduğu gibi komisyon tarafından belirlenmemektedir. Kanada’da asgari ücret eyaletlere göre değişkenlik gösterirken; eyaletlerin gelişmişlik düzeyleri, ekonomik aktiviteleri ve yaşam koşulları dikkate alınarak belirlenmektedir. Yani asgari ücretin yüksek olduğu bir eyalette ekonomik koşulların daha iyi olduğuna dair yorum yapmak yanlış olmayacaktır. Ayrıca ekonomik koşulların iyi olması da iş imkanın yüksek olduğu anlamına gelecektir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Ev Fiyatları Ne Kadar?

Kanada’da ev fiyatları son dönemlerde artış gösterirken, Kanadalı bir aile gelirinin % 20’sini ev kirasına ya da ev kredisine ayırması gerekmektedir. Genellikle Kanada’da kira ödemek istenmemekte ve nüfusun % 64’ü ev satın almayı tercih etmektedir.

Kanada’da vatandaşlar şehir değişikliği yapmayı sevdikleri için konut piyasası her zaman canlıdır ve bu nedenle ev alım-satımı konusunda hizmet veren çok firma bulunmaktadır. Emlak hizmeti veren firmalar satılık ve kiralık evler için yerel gazete ve dergilerde ilan vermektedir.

İlanlar sayesinde ihtiyaçlar doğrultusunda ev bulmak kolaylaşmaktadır. Kanada’da ev fiyatları Toronto’da çok yüksektir ve kiralık ev neredeyse yoktur. Bu nedenle kiralık ev bulmak diğer eyaletlerde çok daha kolaydır ve eyaletlere göre kira bedelleri değişkenlik göstermektedir.

 • Tek yatak odalı ve merkezde bulunan daire kirası 1100 $
 • Tek yatak odalı ve şehir merkezine uzak daire kirası 940 $
 • 3 yatak odalı ve merkezde bulunan daire kirası 1797 $
 • Tek yatak odalı ve şehir merkezine uzak daire kirası 1636 $

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da 2021 Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da 2021 asgari ücret eyaletlere göre değişmektedir. Haftalık çalışma saatleri de eyaletlere göre farklılık gösterdiği için ortalama bir asgari ücret tutarı belirtmek gerekirse, saatlik 11,69 $ alınmaktadır ve günlük 93,52 $’a denk gelmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Çalışma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kanada’da çalışma izni almanın ilk şartı, iyi derecede İngilizce bilmektir. Bunun dışında geçici olarak çalışmayı sağlayan ve mutlaka alınması gereken 2 farklı çalışma izni bulunmaktadır.

İşverene özgü olan çalışma izni ile çalışabilecek iş sektörler ve meslekler,

 • Film veya televizyon yapımı
 • Akademik personeller
 • Araştırmacılar (Kanada kurumlarında araştırma yapacak olan kişiler)
 • Endüstriyel ya da ticari ekipmanların tamir, bakım ve onarım işleri
 • Dini çalışanlar
 • Profesyonel atlet ya da antrenör
 • Aktör, dansçı, orkestra müzisyeni ya da şarkıcısı
 • Girişimci
 • Stajyer olarak belirlenmiştir ve bu sektörlerde çalışacak olan kişilerin çalışma izninde işveren adı, çalışma süresi ve çalışılacak yerin adresi yer almalıdır.

Açık çalışma izni ile ‘’Uygun Olmayan’’ statüsüne sahip işverenler ve masaj, striptiz ve erotik dans hizmetleri veren işverenler haricinde herhangi bir işverenle çalışmak mümkün olmaktadır ki çalışma izni için doldurulan başvuru formunda işveren bilgileri boş bırakılabilmektedir.

Kanada’da çalışma izni almak için gerekli olan evraklar,

 • Başvuru Formu ( İngilizce ya da Fransızca dillerinde doldurulmalı)
 • Pasaport
 • 35×45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf
 • İşverenden alınmış olan davet mektubu (Kanada’daki şirket adı, adresi, telefon numarası ve iletişim kurulacak kişi bilgileri, işteki pozisyona yönelik iş tanımı, maaş, çalışma süresi, barınma ya da taşınma gibi yan haklar yer almalıdır.)
 • HRSDC onay şartından muaf olmayan iş için iş veren tarafından hazırlanan onay kopyası
 • İş sözleşmesi (İmzalanmış)
 • İşverenin işe yönelik vasıfları taşıdığını gösteren mesleki ya da öğrenim belgesi
 • Referans mektupları (Önceki işveren ya da işverenlerden alınmış)

Kanada’da çalışma izni vizesi için gerekli şartlar sağlandıktan sonra belgelerle birlikte konsolosluklara başvuru yapılmaktadır. Konsolosluklar başvuru sonrasında incelemeye başlamakta ve gerekli görmesi durumunda ek belge talep etmektedir. Hatta isterse mülakat tarihi vererek, yüz yüze görüşmeye de çağırabilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinden tıbbi muayene de istenebilmekte ve böyle bir talep durumunda konsolosluklar tarafından gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Şayet tıbbi muayene istenirse Kanada’da çalışma izni vizesinin çıkma süresi 3 ayı bulabilmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Oturma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kanada oturum izni ile Kanada vatandaşı olmayan yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir. Öğrenciler ve işçiler geçici olarak Kanada’da olduğu için kalıcı oturum izni verilmemektedir. Başka ülkeden giderek yerleşen mültecilerin oturum izni alması içinde ‘’Hükümet Destekli Mülteci Programı’’ ya da ‘’Mültecilerin Özel Sponsorluğu Programı’’na katılması gerekmektedir. Ama kişinin mülteci olup olmadığında ‘’Kanada Göçmenlik ve Mülteci Kurulu’’ tarafından şartların sağlanıp sağlanmadığı incelenerek karar verilmektedir. Gerekli şartları sağlayan mültecilere kalıcı oturum izni verilmektedir.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Ukrayna’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada oturum izni almak için yapılacak olan başvuru süreci hem zaman almakta hem de oldukça karışıktır. Değişen dış politikaya göre izin süreci de değişkenlik göstermektedir. Oturum izni almak isteyen kişilere 5 farklı kategori sunulmaktadır.

 • İşadamı Kategorisi
 • Aile Kategorisi
 • Nitelikli İşçi Kategorisi
 • Şehir Adayı Kategorisi
 • Québec-Seçilmiş Göçmenlik Kategorisi

Kanada Federal Hükümeti ile Québec Eyaleti arasında göçmenleri seçerek oturum izni vermek için özel bir sözleşme bulunmaktadır. Québec eyaletine yerleşmek isteyen aşağıda belirtilmiş kategorideki kişiler için değerlendirme süreci farklıdır.

 • Daimi işçiler
 • Geçici işçiler
 • İş adamları
 • Öğrenciler
 • Sponsorlu mülteciler
 • Aileler

Kanada oturum izni başvurusunda bulunmadan önce bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca İngilizce ya da Fransızca dillerinden en az birinin iyi derecede bilinmesi gerekmektedir.

 • Sağlık durumunu gösteren belge
 • Sabıka kaydı
 • Başvuru formu
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair belge

Belgeler hazırlandıktan sonra göçmenlik temsilcileri ile görüşme yapılması gerekmektedir. Başvuru niteliği ve kategorisine göre ek belgeler de istenilebilmektedir. Kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin başvuruları bir havuzda toplanmaktadır. İstenen kriterler kapsamında hazırlanmış olan puan sisteminden geçen kişilerin 10- 15 günlük süre içerisinde evraklarını hazırlaması istemektedir.

 • Diploma ve sertifika ile fotokopileri
 • Kimlik belgeleri ve fotokopileri
 • Sponsor mektupları ve fotokopileri
 • Başlangıç için geçimi sağlayacak maddi imkanları gösteren belgeler
 • Beceri değerlendirme testi
 • Dil testi sonuçları
 • Varsa mülteci statü kanıtı

Kanada’da oturum izni alan kişiye ‘’Kanada Oturum İzni Kartı’’ verilmektedir. Uçak, tekne, otobüs ya da trenle Kanada dışına seyahat edecek olan kişilerin Kanada’ya giriş yapabilmesi için kartı ibraz etmesi gerekmektedir. Yoksa geri dönmek adına oturum izni seyahat belgesi alınması şartı bulunmaktadır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kanada vizesi başvurusu için çalışan ya da işveren olunması fark etmeksizin ortak belgeler istenmektedir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Kanada vizesi başvuru formu
 • Kanada vizesi aile bilgi formu
 • Geçerli pasaport aslı
 • Eski ve yeni mevcut pasaportların fotokopisi
 • 35×45 mm ebatlarında beyaz fonlu ve yüz hatlarını gösteren 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Otel ve uçak rezervasyonu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Kanada turistik vizesi almak için şirket sahiplerinden istenilen evraklar:

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Şirket imza sirküsü fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Son 3 aylık faaliyet belgesi fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Banka hesap cüzdanları
 • Kira sözleşmesi, araç ruhsatı, tapu gibi ek gelir belgelerin fotokopileri

Kanada turistik vizesi almak için çalışanlardan istenilen evraklar:

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • İngilizce faaliyeti belgesi, sicil gazete ve vergi levhası ile imza sirküleri fotokopileri
 • Kira sözleşmesi, araç ruhsatı, tapu gibi ek gelir belgelerin fotokopileri

Kanada turistik vizesi almak için emeklilerden istenilen evraklar:

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Emeklilik kartı fotokopisi
 • Son 3 aya ait olan imzalı ve kaşeli banka hesap cüzdanları
 • Kira sözleşmesi, araç ruhsatı, tapu gibi ek gelir belgelerin fotokopileri
 • Son 3 aya ait olan ve en az 7.000 TL bakiyeye sahip vadesiz banka hesap cüzdanı

Kanada turistik vizesi almak için kamu çalışanlarından istenilen evraklar:

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Çalışma Belgesi
 • İzin Belgesi
 • Görev Kimlik Kart
 • Son 3 aya ait olan imzalı ve kaşeli maaş bordrosu
 • Son 3 aya ait olan ve en az 7.000 TL bakiyeye sahip vadesiz banka hesap cüzdanı

Kanada turistik vizesi almak için ev hanımlarından istenilen evraklar:

 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • Kimlik Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Evlilik Cüzdanı
 • Sponsor

Kanada turistik vizesi almak için öğrencilerden istenilen evraklar:

 • Öğrenci Belgesi
 • Muvafakatname
 • Sponsor

Kanada vizesi başvurusunda ev hanımı ile öğrenciye sponsor olacak tarafından hazırlanması gereken belgeler:

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Sponsor Vize Talep Dilekçesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri fotokopisi
 • SGK 4B Hizmet Dökümü
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Son 3 aya ait olan ve en az 7.000 TL bakiyeye sahip vadesiz banka hesap cüzdanı
 • Kira sözleşmesi, araç ruhsatı, tapu gibi ek gelir belgelerin fotokopileri

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kanada vatandaşlığı için öncelikle Kanada’nın kültürünün, ekonomik işleyişinin ve sosyal yapısının iyi bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlık başvurusu yapabilmek için Kanada’da göçmen olarak 3 yıl boyunca ikamet ediyor olmak gerekmektedir.  Diğer ülkelere göre vatandaşlık başvurularını hızlı sonuçlandıran Kanada, başvuruları 3 ay içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Kanada vatandaşlığı başvurusu için, Kanada Hükümeti’ne ait olan site üzerinden online giriş yapılmalıdır ve istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Site üzerinden başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir ki yetişkinler için bu ücret 630 Kanada Doları iken, 18 yaşından küçük olan çocuklar için 100 Kanada Doları’dır.

Online başvuru sonrasında istenilen belgeler hazırlanarak ‘’Kanada Vatandaşlık Bürosu’’na postayla gönderilmelidir. Kanada vatandaşlığı başvurusu sırasında 3 yıl boyunca vergi ödemesi yapıldığının da belgelendirilmesi istenmektedir. Başvuru evrakları birime ulaştıktan sonra AOR adı verilen ulaştığına dair belge başvuru sahibine gönderilir. Bu da başvuru işlemlerinin başladığının göstergesidir ve 4 hafta ile 8 hafta içerisinde başvuru sahibi teste çağırılır.

Testte başarılı olan kişi mülakata çağırılır ki testte gelirken AOR belgesi, göçmen olduğunu ve ikamet ettiğini gösteren belge, pasaport, kimlik ve mevcutsa ehliyet getirilmelidir. Tüm aşamaları geçen kişi Kanada vatandaşlığı için vatandaşlık yemini ederek tüm işlemleri tamamlamış olmaktadır.

Para Kazanmak İsteyenler, Bu Yazı Tam Size Göre...  Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada İşçi Alımı Yapıyor mu?

Kanada işçi alımı konusunda cömert davranmakta ve 2020 yılı verilerine bakıldığında 1.000.000 kişinin çalışmak ve yerleşmek için Kanada’da geldiği görülmektedir. Her yıl belirli sayıda kişiye de kalıcı oturma izni veren Kanada, kişi başına düşen milli gelirin yüksek olması nedeniyle çok tercih edilen bir ülkedir. İşçi olarak Kanada’ya gelen göçmenler Toronto, Montreal ve Vancouver olmak üzere büyük kentlerde yaşamını sürdürmektedir.

Eğitim seviyesinin yüksek olması nedeniyle kalifiye işçi ve personel ihtiyacını ülke dışından karşılayan Kanada, internet ortamında iş ilanları vermektedir. Hazırlanan İngilizce CV’lerle iş başvurusunda bulunmak istenilen sonuca ulaşmak adına kolaylık sağlayacaktır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Word and Travel Öğrencileri için Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da Work and Travel öğrencileri için asgari ücret verilmektedir. Uluslararası Kanada Deneyimi anlamına gelen International Experience Canada (IEC), yasal çalışma ve oturma izni sağlamaktadır. Kanada’da çalışarak seyahat etmek kişiler için hazırlanmış program, Kanadalı işverenlerinde personel ihtiyacını karşılamaktadır. Programa katılımcının vatandaşı olduğu ülkeye göre süreç 12 ay ya da 24 ay sürmektedir.

Kanada’da Work and Tavel programına katılmak için katılımcının ülkesi ile Kanada arasında çalışma iznine yönelik bir anlaşmanın bulunması gerekmektedir. Ama ne yazık ki Türkiye ile Kanada arasında böyle bir anlaşma bulunmamaktadır. ‘’Uluslararası Kanada Deneyimi’’ için başvuruda bulunmak için 2021 yılı için 156 Kanada Doları katılım ücreti ödemek gerekmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada Pahalı Bir Ülke mi?

Kanada pahalı bir ülke mi?’’ merak edilen ve çok araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Şayet Türkiye’den gidilecekse ve Türkiye’den getirilen dövizle yaşam planlanıyorsa Kanada’da yaşamın pahalı olduğunu söylemek gerekmektedir. Özellikle de az bir parayla gelip Kanada’da yaşam kurmak isteyenler için iş bulup para kazanana kadar olan süreç zorlu geçecektir. Ama iş bulup oranın standartlarına uygun olarak para kazanmaya başlanıldığında Kanada’da yaşam kolaylaşacaktır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Eğitim Ücretleri 2021

Kanada’da eğitim ücretleri 2021 yılı için Amerika ile kıyaslandığında daha uyguna gelmekte ve yıllık ücret 5.000 Dolar’dan daha azdır. Tam donanıma sahip olan ve dünyaca ün yapmış üniversitelere sahip olan Kanada’nın Toronto Üniversitesi ve Montreal’de bulunan Mc Gill Üniversitesi çok tercih edilmektedir. Bu iki üniversiteyi Queen’s Ontario Üniversitesi, Dalhousie Üniversitesi ve Batı Ontario Üniversitesi takip etmektedir.

Eğitim üç yıl ya da dört yıl sürmekte ve öğrencinin tek alanda uzmanlaşmasına izin verilmemektedir. Üniversiteden mezun olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu da yüksek lisans yapmaktadır. Devlet çoğunlukla eğitim ücretlerini karşılamaktadır.

Yurt dışından eğitim için gelen öğrenciler Kanada’da standart bir öğrenci bursu olmadığı için eğitim masraflarını karşılamak zorundadır. Eğitim için ailesi tarafından desteklenmesi gerekir ya da part time işte çalışmaları gerekmektedir. Ama üniversiteler başarılı öğrenciler için burs sağlamaktadır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Sağlık Ücretleri 2021

Kanada’da sağlık ücretleri 2021 yılı için ülke vatandaşları için ulusal sağlık sigortası kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Tabii ki eyalet sistemi hakim olduğu için her eyaletin kendine göre bir sağlık sigorta programı bulunmaktadır.

Hastane ve tıp hizmetleri açısından yetkin bir ağa sahip olan ülkede British Colombia (İngiliz Kolombiyası), Alberta ve Saakatchewan eyaletlerinde yabancı öğrencilere sağlık hizmeti için ücretsiz eyalet sigortası ya da eğitim kurumlarına yönelik grup sigortası uygulaması bulunmaktadır. Bunun dışındaki eyaletlerde Kanada’da sağlık ücretleri 2021 yılı içinde çok pahalı olduğu için kişiye özel sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Kanada vatandaşı olmayanlar için sağlık hizmetlerinin bedeli 50 Kanada Doları ile 1.000 Kanada Doları arasında değişiklik göstermektedir.

Diş doktorları tarafından verilen hizmetler eyaletlerin sağlık sigortası uygulamalarına dahil edilmemektedir. Ama özel sağlık sigortaları diş doktorları tarafından verilen hizmetlerin bedelini ödemektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada’da Ekmek Fiyatı Ne Kadar?

Kanada’da ekmek fiyatı 1,46 Kanada Doları olmakla birlikte diğer gıda ürünlerinin fiyatları;

 • 12’li yumurta 2,87 Kanada Doları
 • 1 litre süt2,81 Kanada Doları
 • Peynir 9,80 Kanada Doları
 • Domates 4,51 Kanada Doları
 • Marul 1,89 Kanada Doları
 • Soğan 2,41 Kanada Doları
 • Patates 1,61 Kanada Doları
 • Elma 3,46 Kanada Doları
 • Portakal 4,62 Kanada Doları
 • Muz 1,53 Kanada Doları
 • Bir buçuk litre su 2,38 Kanada Doları
 • Yerli bira 2,52 Kanada Doları
 • Yabancı bira 3,14 Kanada Doları
 • Bir şişe alkolsüz şarap 15,75 Kanada Doları şeklinde değişmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada Nüfusu Ne Kadar?

Kanada yüzölçümü bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi olarak Kuzey Amerika’da yer almaktadır. Ülkenin resmi adı Kanada Dominyonu ve yüzölçümü 998 milyon m2 ‘dir. Kuzeye gidildikçe iklim koşullarından dolayı nüfus azalırken, Kanada’nın nüfusu son verilere göre 37.742.154’tür. Yüzölçümüne göre nüfusu kıyaslandığında nüfus yoğunluğu en az olan ülkedir ki bunda doğum oranlarının düşük olması ve Kanada Vizesi ile oturum izninin çok zor verilmesi yer almaktadır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2021 Asgari Ücret

Kanada Para Birimi Nedir?

Kanada para birimi Kanada Doları’dır ve uluslararası kodu CAD olarak belirlenmiştir. Kanada paraları, Bank of Canada (Kanada Bankası) tarafından banknotlar ve madeni para olarak basılmaktadır. Banknotlar 5 CAD, 10 CAD, 20 CAD, 50 CAD, 100 CAD ve 500 CAD olarak basılırken; madeni paralar 1 Cent, 5 Cent, 10 Cent, 20 Cent, 50 Cent, 1 CAD ve 2 CAD olarak basılmaktadır.

1 Kanada Doları Kaç TL?

Güncel kur tarihi itibarıyla 1 Kanada Doları 5,60 TL’dir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı